Wszyscy wiemy, że okulary przeciwsłoneczne są elementem niezbędnym w słoneczny dzień, doskonałym dodatkiem do naszych stylizacji. Czy wiemy jednak jak ogromną pełnią rolę w ochronie naszego wzroku?
Do Ziemi docierają promienie ultrafioletowe UV-A, UV-B oraz UV-C.
Dzielimy je ze względu na długość fali i skalę zagrożeń na:
· UV-A o najdłuższej fali, odpowiedzialne za opaleniznę i przedwczesne starzenie się skóry, zakresu 380–315nm
· UV-B powodujące poparzenia skóry i najczęściej wiążące się z rakiem skóry i innymi chorobami oczu, jak np. zaćma, z zakresu 315-280nm
· UV-C mające najkrótszą długość fali i najgroźniejsze; są one jednak w większości pochłaniane przez warstwę ozonowa. Z zakresu 280-100nm.
Ludzka soczewka blokuje większość światła o długości fali 300–400 nm (krótsze blokuje rogówka). Dlatego ważne jest aby okulary przeciwsłoneczne miały znacznik UV400. Absorbcja UV przez soczewkę jednak jest zależna od wieku. U dzieci poniżej 10 roku życia soczewka wewnątrzgałkowa przepuszcza aż 75% światła UV, przy czy u osób powyżej 25 roku jest to tylko 10% .U osób starszych soczewka absorbuje długości fali nawet do 400nm, a u osób młodszych tylko do 300nm. Dlatego musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed szkodliwym działaniem promieniowania UV również dla naszych dzieci!
Okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem mają za zadanie chronić nasze oczy przed takimi chorobami jak zaćma -czyli zmętnienie soczewki własnej ale również świetlne zapalenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zapalenie spojówki, skrzydlik, czerniak i inne.
Musimy pamiętać o bardzo poważnej chorobie, którą może powodować promieniowanie ultrafioletowe – o nowotworze. Nowotworów spowodowanych promieniowaniem UV nie kojarzymy z naszymi oczami. Jednakże zmiany nowotworowe skóry mogą również wystąpić na powiekach i w okolicach oczu. Nierzadkie są również przypadki czerniaka w gałce ocznej. Może on pojawić się na spojówce, tęczówce a nawet wewnątrz oka i stanowić poważne zagrożenie życia.
Ponad to odpowiednie okulary przeciwsłoneczne chronią okolice oczu przed przedwczesnym starzeniem się skóry i niechcianymi zmarszczkami.
Wybierając okulary przeciwsłoneczne nie możemy kierować się tylko względami estetycznymi. Odpowiednie okulary muszą blokować szkodliwe światło UV. Innym ważnym czynnikiem o którym musimy pamiętać jest światło wpadające od wewnętrznej strony okularów. Ulegając odbiciu wpada bezpośrednio do naszego oka! Wysoce wskazana w okularach przeciwsłonecznych jest powłoka antyrefleksyjna na wewnętrznej stronie soczewek, aby szkodliwe światło przechodziło bez przeszkód przez soczewkę i nie dostawało się do naszych oczu, a okulary przeciwsłoneczne nie tworzyły tylko imitacji odpowiedniej ochrony.
Pamiętajmy, że wybierając odpowiednie okulary należy zakupić je w sprawdzonym miejscu, aby mieć pewność jakości soczewek okularowym a, tym samym gwarancji bezpieczeństwa naszych oczu i oczu naszych najbliższych. Optyk pomoże Ci odpowiednio dobrać oprawkę do kształtu twarzy a także kolor barwienia do potrzeb i warunków użytkowania.